Portrety ostatnich ks. Mazowieckich
(…) Taką była Warszawa za ks. Mazowieckich. Ale w roku 1526 wymarli ostatni książęta Piastowscy na Mazowszu. Było to dwóch braci: Stanisław i Janusz, oraz siostra Anna. Zostały do dziś ich portrety z owego czasu. Portrety te wisiały w ratuszu warszawskim, a teraz są w Muzeum Narodowym. Obaj książęta Stanisław i Janusz zmarli jeden po drugim bardzo młodo, mając zaledwie 20 lat. Została samotna księżniczka, ale jej ojciec spisał umowę z królem polskim, że, jeżeli wymrą synowie, to Mazowsze złączy się z Koroną Polską. Tak się też stało: w słoneczny lipcowy dzień 1526 roku wjechał król Zygmunt Stary do Warszawy, jako do swojej własności. Warszawa przestała być Mazowiecką, stała się Polską.
Pomnik ostatnich ks. Mazowieckich
Księżniczka Anna postawiła braciom pomnik u świętego Jana. Jest to rzeźba w czerwonym marmurze, a książęta przedstawieni są w rycerskich zbrojach. Spróbujcie przeczytać początek tablicy grobowej tych ostatnich Piastów. Księżniczka wyjechała na Podole i tam umarła, a do Warszawy sprowadziła się królowa Bona z córkami.
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment: Stara Warszawa; Aleksander Janowski; Warszawa : Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, 1919