(…) Gabinecik japoński jest to niewielki pokoik, wchodzi się do niego z pokoju oznaczonego na planie Nr. 6. Ściany wybite są drewnianymi parapetami, na których urządzono długie filongi, trzymane w karmazynowym kolorze i zawierające wewnątrz obrazy napełnione drobnymi figurkami w strojach japońskich. Każdy filong kończy się u góry ptakiem skrzydlatym o długiej szyi o roztwartych szeroko skrzydłach. Fantazji w każdym szczególe wiele. Nad drzwiami wiodącymi do gabineciku sowa i ptak z ogonem węża, strzegą jakiegoś zaklętego talizmanu.
Krzesła w stylu „Empire” pokryte grubymi jaskrawymi gobelinami, wszystkie o jednym deseniu. W trzech kontach trzy szafki rogowe, mahoniowym drzewem wysadzane z blatami marmurowymi, na nich pięć wazonów japońskich, czarną polewą ozdobionych, w drobne różnobarwne, złocone desenie. Dwa stoliki do gry, zupełnie takie same, jak już jeden widzieliśmy przed kanapą w Blamarantowym pokoju. Na jednym droga szkatułka mozaikowej roboty, odnowiona staraniem hr. Augusta Potockiego, na drugim stoi warcabnica.
Warcabnica ta była umieszczoną kiedyś w innym pokoju i figuruje w spisach najdawniejszych inwentarzy. Stanowi ona pudełko czarne z dużymi mosiężnymi zawiasami. Na wierzchu szachownica. Jasne kwadraty wysadzone, delikatnie drzewem, przybierają kontury najrozmaitszych kwiatów. Wewnątrz zamknięte są warcaby, duże krążki, na których widzimy najrozmaitsze płaskorzeźby, przedstawiające z jednej strony miasta, z drugiej twarze znakomitych osób. Kamienie te, czyli warcaby nie pasują do tej warcabnicy, są za wielkie i niezawodnie od samej skrzynki o wiele późniejsze z tego względu, że pomiędzy innymi wizerunkami, znajdujemy Leszczyńskiego. Są tu popiersia Ludwika XVI, Cesarza Leopolda, Sobieskiego i t. d., jak również widoki Wiednia, Wenecji i innych miast z odpowiednimi napisami.
Podłoga w tym gabineciku, ułożona ze zwykłych, sosnowych desek, malowana tylko w kratę.
Na plafonie widzimy ptaki, a po bokach straszne bożyszcza. (…)
Willanów, Czerniaków, Morysin, Gucin, Natolin : wraz ze szczegółowym spisem 1000 obrazów z galeryi willanowskiej : ilustrowany przewodnik po Warszawie i okolicach : W. Czajewski, 1893