44. Warsaw Blues Night

08 Listopad godz. 19:00
KULTURALNIE.WAW.PL POLECA TO WYDARZENIE

DAVE SPECTER BLUESBAND feat. “HARMONICA” HINDS

44. edycja Warsaw Blues Night

Zbliżająca się edycja Warsaw Blues Night zamyka siódmy rok istnienia tej imprezy – rok niezwykle udany, gdyż mieliśmy szansę podziwiać takich gigantów bluesa jak John Primer czy Jason Ricci. Także i najbliższy koncert ze względu na gwiazdorską obsadę będzie wydarzeniem wręcz sensacyjnym. Niezwykle rzadko bowiem zdarza się, aby na jednej scenie w Polsce obok siebie wystąpiły tak wyjątkowe gwiazdy bluesa jak Dave Specter i „Harmonica” Hinds.

Pomimo dzielącej ich różnicy wieku bez wahania można nazwać ich ikonami współczesnego bluesa rodem z Chicago. Mervyn „Harmonica” Hinds zapracował na ten tytuł ponad blisko 40-letnią karierą i tysiącami nagrań i koncertów. Natomiast Specter w ciągu ostatnich 25 lat podbił bluesowy świat wirtuozerskim podejściem do gitary bluesowej i mistrzowskim balansowaniem na granicy stylów – bluesa i jazzu.

Dave Specter to jeden z najbardziej twórczych gitarzystów bluesowych ostatnich 3 dekad. Jego muzyka to połączenie jazzu i bluesa. Jego 9 płyt, w większości wydanych dla renomowanej wytwórni Delmark cieszy się uznaniem zarówno wśród fanów bluesa jak i jazzu, ale także dziennikarzy, o czym świadczą wyjątkowo przychylne artykuły w magazynach Downbeat, Guitar Player, Living Blues czy Blues Revue. Jego koncerty w chicagowskich klubach a zwłaszcza Buddy Guy’s Legends to wydarzenia gromadzące publiczność z całego świata.

 

Harmonica” Hinds jest jednym z weteranów chicagowskiej sceny bluesowej. Jako znakomity harmonijkarz i wokalista wydał kilka płyt solowych i uczestniczył w nagraniach m.in. Koko Taylor, Johna Primera czy Eddie Taylora Jr. Trudno sobie wyobrazić współczesną chicagowską scenę bluesową i liczne tamtejsze kluby bluesowe bez tego znakomitego wokalisty i wirtuoza harmonijki. Tym razem Dave Specter i „Harmonica” Hinds łączą swe siły, aby pokazać europejskiej  publiczności, jak gra się w Chicago – światowej w stolicy bluesa.

 

Koncert w ramach Warsaw Blues Night będzie jedynym koncertem tych artystów w Polsce.

Obydwaj spodziewani są na scenie warszawskich Hybryd z towarzyszeniem zespołu Dave’a Spectera w składzie: John Kattke (pianino/organy Hammonda), Harlan Terson (gitara basowa) oraz Greg Wyser-Pratte (perkusja).

.

Zanim na scenie pojawi się gwiazda wieczoru Hybrydami zatrzęsą dwa pianina i perkusja, czyli najbardziej znana na świecie polska grupa bluesowa – Boogie Boys. Bracia Szopińscy i Szymon Cholewiński robią furorę swoją wybuchową mieszanką boogie i bluesa nie tylko w Polsce, ale także w USA, gdzie mają za sobą trasy koncertowe a przede wszystkim zakwalifikowanie się do finału prestiżowego International Blues Challenge.

WARSAW BLUES NIGHT

Cykl koncertów Warsaw Blues Night został zainicjowany w 2003 roku przez członków

Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od samego początku jest to inicjatywa non-profit z założeniem nadrzędnego celu, jakim jest promocja muzyki bluesowej poprzez prezentację najlepszych i najciekawszych artystów polskiej sceny, a także gwiazd światowego bluesa odwiedzających Polskę. Prezentując różnorodność stylów w muzyce bluesowej, koncerty pełnią rolę edukacyjną, dlatego też udział młodzieży studenckiej jest jednym z priorytetów organizatorów.

W sześcioletniej historii na 41 edycjach Warsaw Blues Night zaprezentowało się ponad 50 wykonawców, w tym czołówka polskiego bluesa, m.in.: Nocna Zmiana Bluesa, JJ Band, Blues Flowers, Gang Olsena, Jan ‘Kyks’ Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa, Szulerzy, Bluesmobile, a także światowe gwiazdy bluesa: John Primer, Omar and The Howlers, Wanda Johnson, The Holmes Brothers, Michael Hill, Walter Trout, Phil Guy, Studebaker John, Frank Morey czy Duke Robillard..

Impreza ma charakter klubowy. Gościła w kilku warszawskich klubach, m.in. w Traffic Clubie i Proximie. Od roku 2008 koncerty odbywają się w klubie Hybrydy. Obecnie jest to jedyna tego typu cykliczna impreza w stolicy. Koncerty Warsaw Blues Night gromadzą nie tylko miłośników muzyki bluesowej, lecz także fanów jazzu i rocka z całej Polski. Warsaw Blues Night cieszy się uznaniem i renomą w polskim środowisku bluesowym. Wielokrotnie relacje z koncertów gościły na łamach elitarnego magazynu Twój Blues, portalach internetowych i są gorąco komentowane na forach internetowych.comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--