Hotel Angielski, zlokalizowany między ulicą Wierzbową a Trębacką, stanowił niegdyś jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie. Jego historia sięga połowy XVII wieku, kiedy to teren należał do Jerzego Ossolińskiego. W 1648 roku na tym gruncie powstał klasztorek i drewniany kościółek dla karmelitanek, które jednak zostały zniszczone przez Szwedów w 1655 roku. Plac po nich nabył sekretarz królewski Kazimierz Kowalkowski, który odsprzedał go Stefanowi Wierzbowskiemu, biskupowi poznańskiemu, nadając ulicy nazwę Wierzbowskiej.
Przez lata obiekt zmieniał właścicieli i funkcje, od pałacu biskupa, przez rezydencję różnych arystokratycznych rodów, aż do przekształcenia w hotel przez restauratora Tomasza Gąsiorowskiego w 1803 roku. To właśnie Gąsiorowski nazwał go Hotelem Angielskim, tworząc miejsce, które szybko zyskało na popularności i stało się centrum towarzyskim Warszawy.
Napoleon w Hotelu Angielskim
Jednym z najbardziej znaczących momentów w historii hotelu był pobyt Napoleona I w grudniu 1812 roku, po jego dramatycznej ucieczce z Rosji. Cesarz, podróżujący pod pseudonimem księcia Caulaincourt, zatrzymał się w hotelu, co zostało szczegółowo opisane przez właściciela, Tomasza Gąsiorowskiego. Napoleon, znany z tego, że rzadko gdziekolwiek zatrzymywał się na dłużej, spędził w hotelu krótki czas, ale ten epizod stał się legendarny i dodawał hotelowi prestiżu.
Hotel Angielski – centrum życia towarzyskiego
W latach swojego istnienia Hotel Angielski był świadkiem wielu ważnych wydarzeń i gościł wiele znaczących postaci historycznych, w tym Alojzego Felińskiego, Jana Śniadeckiego, Michała Wolińskiego i wielu innych. Stanowił centrum życia towarzyskiego stolicy, przyciągając arystokrację, artystów, polityków i przedstawicieli świata finansów.
Restauracja w Hotelu Angielskim
Restauracja hotelowa zyskała sławę dzięki wyśmienitej kuchni i wyjątkowej atmosferze. Pod koniec XIX wieku przeszła ona szereg modernizacji, a w 1912 roku została całkowicie odnowiona przez Józefa Jordana, który przywrócił jej dawny blask, wprowadzając nowoczesne udogodnienia, ale zachowując styl empire. Wystrój restauracji, zaprojektowany z dbałością o detale, odzwierciedlał elegancję i bogactwo epoki, przyciągając gości swoim unikatowym charakterem.
Dziedzictwo i pamięć
Mimo że oryginalny budynek Hotelu Angielskiego nie przetrwał próby czasu, jego historia i historie tam się rozgrywające pozostają ważną częścią dziedzictwa Warszawy. Hotel Angielski był nie tylko miejscem noclegowym; był świadkiem kluczowych momentów w historii Polski, miejscem spotkań ważnych postaci historycznych i centrum kulturowym stolicy. Jego opowieść to fascynujący fragment mozaiki warszawskiej przeszłości, przypominający o bogatej i wielowarstwowej historii miasta.
Na podstawie „Historia Hotelu Angielskiego w Warszawie i opis pobytu w nim cesarza Napoleona I w 1812 r.” [S.l. : s.n., 1914] (Warszawa : E. Nicz).