Już w najbliższy czwartek, 18 marca, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie wysłuchać będzie można niezwykłego koncertu w wykonaniu Zespołu Pogranicze z Szypliszek. To rzadka okazja, by usłyszeć polskie pieśni wielkopostne wykonane wielogłosowo. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, którego organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Sześć tradycyjnych pieśni wielkopostnych, w tym „Któż opłakać godnie może” czy „Nową tragedię widzę z Kalwarią”, składać się będzie na program koncertu zespołu Pogranicze z Szypliszek. Ta 29-osobowa grupa pod kierownictwem dyrygenta Józefa Murawskiego  wykona je tzw. wielogłosem. Będzie to niezwykła okazja, by posłuchać wspólnego wykonania pieśni przez Polaków i Litwinów mieszkających w zgodzie w sąsiedztwie, na jednej ziemi.

 

Zespół „Pogranicze” od 1981 roku uświetnia swoim śpiewem wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi. Ich śpiew towarzyszy zarówno wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, gorzkie żale, dni krzyżowe), jak i czuwaniom przy zmarłym i w ostatniej drodze na cmentarz. Warto podkreślić, że zespół śpiewa głównie pieśni ze swego regionu, a więc pogranicza polsko-litewskiego. Koncert będzie o tyle niezwykły, że w Polsce wielogłos występuje jedynie na Suwalszczyźnie oraz na Podhalu.

 

Więcej informacji o koncercie, który odbędzie się 18 marca o godz. 19.30 w Bazylice Świętego Krzyża, znaleźć można na stronie Festiwalu www.gorzkiezale.com, a o Zespole - www.pogranicze.szypliszki.eu.            Na stronie internetowej zespołu można także odsłuchać ich nagrania. Zapraszamy!Wybierają się:


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--