Impreza towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS 2012.
Sympozjum będzie okazją do spotkania z twórcami i członkami istniejącego już ponad 20 lat Stowarzyszenia KERAMOS. Zaprezentowane na nim zostaną archiwalne taśmy i fotografie z poprzednich wystaw ceramiki, przypomniane zostaną również postacie nieżyjących już twórców - Zofii Czerwosz, Wandy Zawidzkiej-Manteuffel, Henryka Gaczyńskiego, Marty Podoskiej-Koch, Eweliny Michalskiej i Mirona Grześkiewicza.
Stowarzyszenie KERAMOS powstało w 1990 roku z przekształcenia Grupy Twórczej KERAMOS działającej w Warszawie od 1974 r. Skupia warszawskich ceramików i grupę zagranicznych artystów. Inicjatorką powstania grupy, a potem stowarzyszenia była Zofia Maria Czerwosz.
Zofia Czerwosz tak napisała o sobie:
….Malarstwo i scenografię studiowałam w Warszawie i w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jeszcze w szkole oczarował mnie teatr lalek i byłam mu wierna przez kilka lat. Największym przeżyciem było urządzenie politycznego teatru pacynek w czasie Powstania Warszawskiego.
… Jestem malarką, glina jest moim podobraziem, ulubioną powierzchnią, łatwą do kształtowania, którą potem, utrwaloną w piecu, można nasycać i malować chemikaliami, aby po wielokrotnym paleniu ujawniała błyszczące i matowe kolory. Ktoś nazwał moje kompozycje "obrazami w ogniu malowanymi" ( fragment ze strony Stowarzyszenia).
Głównym ośrodkiem KERAMOS jest pracownia przy ul. Krasińskiego 29 w Warszawie (Żoliborz), a najważniejszym środkiem wypowiedzi - Biennale organizowane od 1993 r.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--