Mokotowska 17

Centrum Nauki Kopernik

ul. Mokotowska 17
00-640 Warszawa,
tel.: begin_of_the_skype_highlighting              022-492 05 05      end_of_the_skype_highlighting;
faks: 022-492 05 00
e-mail: info@kopernik.org.pl 
022-492 05 05

http://www.kopernik.org.pl/

Centrum Nauki Kopernik powstaje w Warszawie, nad samą Wisłą. Będzie to jedna z pierwszych takich instytucji w Polsce.

Centrum nauki to:

 • królestwo eksperymentów – w Centrum Nauki Kopernik znajdą się setki interaktywnych urządzeń, na których dzieci, młodzież i dorośli będą przeprowadzać doświadczenia wyjaśniające, jak funkcjonuje świat wokół nas. Tu chodzi o zrozumienie zjawisk, a nie pokazywanie historii rozwoju nauki, jak w klasycznych muzeach techniki.
 • raj dla ciekawych świata – u nas można, a nawet trzeba, dotykać eksponatów i samodzielnie wykonywać na nich eksperymenty. Obserwując przebieg doświadczenia oraz jego rezultaty, bez problemu można zrozumieć nawet skomplikowane zjawiska.
 • przygoda i świetna zabawa - każdy, kto odważy się trochę poeksperymentować przekona się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Wiek zwiedzającego nie ma znaczenia – wystawy są tak pomyślane, by każdy znalazł tu coś dla siebie. 
 • miejsce magnetyczne - eksperymentując w centrach nauki spędza się całe dnie i wielokrotnie do nich wraca.
 • podglądanie przyszłości – zaprezentujemy rozwiązania technologiczne, nad którymi naukowcy dopiero pracują. 

Centrum Nauki Kopernik jest instytucją kultury. To wspólna inicjatywa Miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Planowane wystawy stale:

 1. Świat w ruchu. Otaczający nas świat nieustannie znajduje się w ruchu. Poruszają się elektrony, atomy, cząsteczki, światło, dźwięki, maszyny, planety. Nasze ciało również: chodzimy, biegamy, śmiejemy się, dotykamy różnych przedmiotów… Ludzie od zawsze starali się odkryć i zrozumieć prawa rządzące ruchem. Obserwowali zarówno ruch planet na niebie jak również badali zjawiska związane z poruszaniem się małych cząstek takich jak elektrony. Zdobytą wiedzę wykorzystują do tworzenia ułatwiających życie maszyn i narzędzi.
  Wystawa ta będzie poświęcona zjawiskom związanym z ruchem. Poznamy tu m.in. zasady poruszania się elektronów, molekuł, fal świetlnych i dźwiękowych, maszyn, a także człowieka. Interaktywne eksponaty będą demonstrować zjawiska i przedmioty znane nam z codziennego życia.
 2. Człowiek i środowisko. Przekonamy się tu, jak człowiek wpływa na środowisko i w jaki sposób ono oddziałuje na człowieka. Będziemy przeprowadzać eksperymenty w ośmiu działach wystawy: Przyszłość medycyny, Miejska dżunlga, Człowiek, Stadion Olimpijski, Koło życia, Teatr anatomiczny, Mózg i zmysły, Laboratorium kryminalistyczne.
 3. Bzzz! Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Będziemy tu wspólnie bawić się, uczyć rozpoznawać kształty, dźwięki i kolory angażując w to wszystkie nasze zmysły. Całkowicie bezpiecznie eksperymentując poznamy, jak fascynujący jest świat.
 4. Sfera światła. Paradoksalnie to przestrzeń ciemności i półmroku. Brak naturalnych źródeł światła stwarza idealne warunki do pokazania, czym jest światło i jakie ma własności. Strefa światła jest utrzymana w stylu cartoon noir. Jest wystawą narracyjną, jedyną taką w Centrum Nauki Kopernik. Stajemy się tu częścią jej fabularnego świata. Bohaterowie detektywistycznej historii: inspektor policji oraz ścigany przez niego złoczyńca są naszymi przewodnikami po wystawie. Przekonamy się jak tajemniczy złoczyńca chce przejąć władzę nad miastem i w tym celu dopuszcza się wielu przestępstw, wykorzystując swój genialny umysł i zaawansowaną wiedzę. Nieoczekiwanie na jego drodze staje inspektor policji - wybitny fizyk, który stosuje naukowe metody śledcze... Tropimy złoczyńcę przeprowadzając naukowe eksperymenty na blisko 40 interaktywnych urządzeniach. Wykorzystujemy naukowe doświadczenia z zakresu optyki geometrycznej i falowej, zjawiska wywoływane przez promieniowanie o różnych długościach fali, nowoczesne technologie optyczne oraz zjawiska związane z postrzeganiem wzrokowym.
 5. Korzenie cywilizacji. Co możemy uznać za źródła cywilizacji? Jakie są kamienie milowe w jej rozwoju? Jak za kilkaset lat może wyglądać świat? Galeria Korzenie cywilizacji będzie stawiać pytania i inspirować do szukania odpowiedzi. Zwiedzający przeprowadzi tu doświadczenia i obserwacje na blisko 70 interaktywnych urządzeniach. Pozna techniczne aspekty rozwoju cywilizacji, odkrycia naukowe, zjawiska społeczne, filozofię oraz sztukę, bez których obraz rozwoju cywilizacji nie byłby pełny.
 6. Re: generacja. To wystawa skierowana do ściśle określonej grupy: nastolatków i tzw. „młodych dorosłych” w wieku 17-25 lat. Na świecie nie zrobiono dotąd podobnej wystawy. Będzie dostosowana do potrzeb tej wymagającej grupy. To czas, gdy szukają oni własnej tożsamości, próbują zrozumieć siebie i innych, wchodzą w dorosłe życie prywatne i zawodowe, starają się odnaleźć w grupie, chcą zmieniać świata. Ta wystawa pomoże przyjrzeć się własnym emocjom, temu, jak tworzą się i zmieniają relacje międzyludzkie i relacje człowiek -maszyna. Zachęcimy do odkrywania więzi wewnątrz grupy i zależności między całymi społecznościami. Dowiemy się m.in. czy można zobaczyć myśli i uczucia, czym się różni język kobiet i mężczyzn, co wpływa na nasze decyzje, czy można kontrolować mózg. Będziemy badać, jak funkcjonuje współczesny świat oraz w jakich kierunkach będzie się rozwijać. Poznamy najnowsze gałęzie nauki i techniki, jak biotechnologia czy technologie informatyczne, nowe metody wytwarzania energii, „inteligentnych” materiałów oraz zasady przechowywania energii. Będziemy się też uczyć pracować z nowoczesnymi robotami. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości naszej planety (co znalezienie życia pozaziemskiego oznaczałoby dla ludzi, czy zmieniłoby to nasze spojrzenie na świat i własny gatunek). Dzięki tzw. otwartym doświadczeniom, których wynik nie jest z góry określony i zależy od przeprowadzającej je osoby, eksperymenty w Re: generacji będą motywować do samodzielnych działań, zachęcać do refleksji. Poprzez przekazywanie treści nieoczywistych, wątpliwości i problemów towarzyszących nauce, będą inspirować do poszukiwania nowych rozwiązań i zachęcać do kreatywności.
Oprócz wystaw stałych w naszym budynku będą się mieścić sale labolatoryjne i konferencyjne oraz planetarium. Natomiast wokół budynku powstaje Park Odkrywców. Architektura Parku będzie nawiązywać do krajobrazu wiślanego. Teren będzie lekko pofalowany, z oczkami wodnymi i pagórkami. Trawy, łąki, zagajniki leśne oraz głazy z łamanego granitu naturalnie wpiszą się w otaczający krajobraz i podkreślą charakter nadwiślańskich bulwarów. Co więcej, również dach Centrum porastać będą rośliny, jakie spotkać możemy nad brzegami Wisły.   

Startujemy już jesienią!

Zapraszamy!

 

 

ŚWIAT W RUCHU 

 

 

Komentarze i opinie:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--