ul. Konopnickiej 6

www.basen.art.pl

Centralny BASEN Artystyczny

Przestrzeń artystyczna: przygotowana do realizacji różnorodnych projektów, prezentacji. Gościnna dla artystów z Warszawy, z innych miast Polski

i z zagranicy. Otwarta na eksperymenty, nowe idee i formy. Skupiona przede wszystkim na trzech  rodzajach sztuk: Teatr. Teatr tańca. Muzyka.

          Nasz pomysł to przestrzeń artystyczna, którą można indywidualnie dostosować do charakteru każdego przedsięwzięcia. BASEN - w centrum Warszawy (wejście od Pl. Trzech Krzyży)- idealnie adresuje takie potrzeby. Warszawa nie potrzebuje kolejnego teatru pudełkowego – potrzebuje miejsc twórczych.

Basen przy Konopnickiej to kultowy obiekt, który ocalał od wojennych zniszczeń. Budynek został wzniesiony w 1934 roku jako siedziba polskiego oddziału organizacji YMCA. Ciekawa architektura wnętrz, na którą składają się m.in. galerie widokowe wzdłuż ścian powyżej poziomu niecki basenu daje ciekawe pole do aranżacji sali widowiskowej i sceny. Obiekt pozwala na realizację niekonwencjonalnych spektakli, które nie wymagają typowego, "ostrego" podziału na przestrzeń dla artystów i publiczności.

         W październiku 2006 r. zastała zainaugurowana  - prezentacją spektaklu teatru tańca Eurazja  - działalność nowej sceny  - STUDIO - na I piętrze.

          Od lipca 2007 roku Centralny BASEN Artystyczny wzbogacił się o kolejną przestrzeń, trzecią scenę, która w przyszłości będzie salą studyjną dla tancerzy. Tak więc po prawie 3 latach działań,  Konopnicka 6 to trzy sceny, które już funkcjonują. 

 

         Od początku działalności BASEN stał się miejscem otwartym dla wielu twórców, nie tylko dla aktorów i reżyserów, ale również plastyków, muzyków, tancerzy.

 

        Identyfikacją BASENU jest niezależność, rozumiana jako działanie poza istniejącymi strukturami, poza instytucjami kultury. Nie oznacza to negowania oficjalnego instytucjonalnego systemu tworzenia: teatru, tańca, muzyki i sztuki, ale chęć jego uzupełnienia, pokazania niezależnych Twórców, zespołów bez stałej siedziby – Teatr Montownia, kabaret Macież.  Tworzymy także własne projekty – Gorzkie Żale 2008, Śpiewając Jazz, współpracujemy z innymi Twórcami – Zbigniewem Hołdysem, gościmy zespoły z Polski i z zagranicy – m.in. Scena Plastyczna KUL, Teatr Provisorium, Lans Teatern Gotland ze Szwecji, Teatr z Seulu.

                  Stale współpracujemy z Jarkiem Stańkiem, Leszkiem Bzdylem, Leszkiem Mądzikiem, Zbigniewem Dzięgielem, Markiem Pasiecznym, Danutą Błażejczyk, Anną Serafińską, Maciejem Zakościelnym, Agatą Buzek.

                  Integralną częścią Centralnego Basenu Artystycznego jest Klubokawiarnia Naparstek, która spełnia wielofunkcyjną rolę: prowadzi działalność typowo klubową (wieczory z salsą i z tangiem), organizuje różne zdarzenia artystyczne (Noce poetów, projekcje niemego kina z muzyką na żywo, koncerty, cykle z DJ-ami).

 Nasze projekty przyciągają liczną publiczność -  jak napisała ostatnio jedna

z gazet „... w Basenie warto występować i warto bywać”.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->

Komentarze i opinie:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--