• Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  "Stephanie Moles dziś rano zabiła swojego męża, a potem odpiłowała mu prawą dłoń"

  Interesujący monodram pod tym tytułem zagości na deskach Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka.

        Utrzymana w konwencji czarnej komedii sztuka, jest płynnym zapisem paru godzinym po zabójstwie tytułowego męża. Stephanie Moles - żona i zabójczyni, od pierwszych chwil nie  ukrywa swego czynu, a wręcz przeciwnie jest z niego w przekomiczny sposób dumna.

        Cały monodram powstał na bazie bardzo zgrabnego tekstu Maliny Prześlugi. Poczucie humoru głównej bohaterki czyni z całości coś mniej przewidywalnego od relacji po zabójstwie. Reżyser Kuba Kowalski obronił się przed banalnością tematu idąc w stronę inteligentnego kiczu.

        Stephanie wygląda jak typowa pani domu Ameryki lat 60'tych, landrynkowa kura domowa. W pierwszych scenach zachowuje się faktycznie jak ucieleśnienie stereotypu żony pogodnej, uśmiechniętej i różowej. Jednak potem staje się zupełnie inna -  zaskakuje zgrabnością z jaką wydostaje się ze swojego dotychczasowego kokonu kobiety grzecznej ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Filmomania w listopadzie to projekcje kina krajów północy. Cykl kina nordyckiego rozpocznie 8 listopada norweski komediodramat Reprise. Od początku raz jeszcze. 15 listopada przekonamy się czy naprawdę Zakochani widzą słonie. 22 listopada zobaczymy norweskiego kandydata do Oskara czyli film Hawaje Oslo. Kino nordyckie zamknie 29 listopada nagradzaną licznie na festiwalach produkcję, przy której pracowała prawie cała Islandia - Noi Albinoi. Wstęp na wszystkie projekcie jest wolny!

  Opisy wszystkich filmów Filmomani – Kino nordyckie znaleźć można w portalu filmweb.pl

  Start g. 20:30

  Klubokawiarnia GRAWITACJA

  Ul. Browarna 6  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Finał  VIII edycji konkursu „Człowiek bez barier”

        Człowieka bez barier 2010 poznaliśmy na uroczystej gali finałowej konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Został nim Marek Kalbarczyk z Warszawy. W tym roku konkurs odbywał się pod patronatem merytorycznym Rzecznika Praw Obywatelskich - prof. Ireny Lipowicz i instytucjonalnym Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Jarosława Dudy.

        Uroczystość miała miejsce w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki 4 listopada br. Galę poprowadziła Anna Popek, a uświetnili ją swym występem artyści: pianista Maksymilian Chlewiński i wokalista Dariusz Bernatek. Pierwszy utwór - "What a wonderful world"  Louisa Armstronga wprowadził licznie przybyłych gości w refleksyjny, optymistyczny nastrój. Podobały się również piosenki Czesława Niemena „Wspomnienie”, „Pod Papugami” oraz inne w wykonaniu Dariusza Bernatka. W części oficjalnej jako pierwszy głos zabrał Piotr Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Podkreślił, że dla osób niepełnosprawnych ważna jest motywacja do wyjścia z domu i aktywności oraz ułatwianie im funkcjonowania ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Slam Sensing Nation Sensation

  Slam Sensing Nation Sensation to pomysł koncertu-happeningu opartego na idei głuchego telefonu, w wyniku którego wybrany wiersz Marcina Cecko przeszedł ewolucję tłumaczenia z języka na język w kolejności: polski – angielski – holenderski – hiszpański – hebrajski – francuski – japoński – polski. Podczas koncertu każde tłumaczenie będzie oddzielną interpretacją i kompozycją muzyczną.


  W projekcie weźmie udział 7 tłumaczy, 8 performerów oraz 11 muzyków.

  polska wersja:            Weronika Lewandowska, Plan.kton
  angielska wersja:        Sean Pom Palmer z Eksperymentalnym Chórem
  holenderska wersja:    Redbad Klijnstra, Jan Duszyński
  hiszpańska wersja:      Luis Escobedo, Manuel Alban Juarez
  hebrajska wersja:       Roni Lahav, Wojtek Król, Julia Iwańska, Katarzyna Kolbowska
  francuska wersja:       Ben Guillou, Quentin Carenzo
  japońska wersja:        Natsuri Kitamikado, Marcin Masecki
  polska wersja:            Sebastian Pawlak, Daniel Pigoński


  13.11 (sobota), godz. 20.00
  - wystawa grafik Marty Wakuła-Mac, inspirowanych tłumaczeniami,
  Coffee Karma, Plac Zbawiciela 3/5, Warszawa


  16.11 (wtorek), godz. 20.00 - koncert Slam Sensing Nation ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

       Magia rozrywki – Kinect dla Xbox 360, Fable III i Xbox LIVE

       W związku z debiutem na polskim rynku 10 listopada br. nowej technologii Kinect, serwisu Xbox LIVE oraz 29 października gry Fable III, w jednym z warszawskich klubów została zorganizowana impreza promująca. Zabawy było co niemiara, dzięki możliwości przetestowania nowych produktów.

       Kinect dla Xbox 360 to nowa technologia pozwalająca graczowi sterować własnym ciałem. Potrafi ona śledzić kilkadziesiąt punktów umiejscowionych na nim. Wystarczy, by użytkownik stanął przed czujnikiem a system sam skanuje jego postać i przenosi wszystkie ruchy w świat gry na ekranie. Specjalna kamera działa także w ciemności. W każdym momencie może dołączyć kolejny gracz. Już wkrótce będzie można zagrać za pomocą Kinect w wiele gier. Na imprezie zaprezentowano kilka z nich. „Kinect Adventure” została bardzo pozytywnie oceniona przez Justynę Steczkowską, która w towarzystwie dwojga innych graczy-dzieci pokazała jak w nią grać. Jest to seria ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  W Galerii Obok ZPAW przy Palcu Zamkowym 8, od 27 października można obejrzeć  nową wystawę fotografii: zdjęcia wykonane z lotu ptaka przedstawiają najciekawsze miejsca Polski w oczach Pawła Młodkowskiego.

  Prace zebrane pod szyldem „Estetyka destrukcji” przypominają bardziej malarstwo abstrakcyjne, niż zdjęcia. Żywe kolory, nieregularne, często poszarpane kształty pobudzają wyobraźnię. 

  Artysta jest lotnikiem i specjalizuje się w fotografii lotniczej. Laureat wielu prestiżowych nagród m. in. Konkursu Fotograficznego National Geografic Polska, nad projektem „estetyka destrukcji” pracuje od niespełna roku. Tytuł swojej wystawy tłumaczy przyświecającą pomysłowi ideą głoszącą, że „niszczenie jest procesem twórczym”. Fotografie ukazują miejsca, które uległy destrukcji przez działania człowieka bądź natury.

  Jeśli będziecie w pobliżu Placu Zamkowego to warto zajść, przyjrzeć się pracom zebranym na kilku metrach kwadratowych i zobaczyć w nich Polskę z lotu ptaka.

  Tekst: Anna Kurek

  Foto: materiały prasowe  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Dwudziestego trzeciego października odbył się koncert polskiej orkiestry Sinfonia Iuventus z światowej sławy maestro Tadeuszem Strugałą. W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego można było usłyszeć naprawdę doskonały popis możliwości muzyków. 

  Koncert składał  się z dwóch części. Pierwsza obejmowała koncert skrzypcowy D-dur op.77 Johannesa Bahmsa. Podczas drugiej publiczność usłyszała IV symfonię d-moll op. 120 Roberta Schumanna. 

  Obie części zagrano pod batutą Tadeusza Strugały. Światowej sławy dyrygent występował z wieloma orkiestrami zarówno w Polsce jak i na świecie. Gościły go estrady Europy, Azji, USA i Australii. Jego dorobek jest imponujący a umiejętności godne podziwu. O jego klasie świadczyć może szereg nagród i tytułów jakie zdobył nie tylko w kraju. Wśród zagranicznych wyróżnień znalazły się m. in. Grand Prix du Disque Ferenc Liszt czy tytuł „Stern des Monats” niemieckiego magazynu  „Fono Forum” za nagrania utworów Scharwenki. 

  Podczas sobotniego koncertu dyrygował niedawno powstałą ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet
  Nowoczesne rozwiązania dla edukacji – Hewlett Packard Campus Roadshow

       W dniach 25-29 października br. specjalna ciężarówka przygotowana przez firmę Hewlett Packard odwiedziła trzy największe ośrodki akademickie w Polsce: Warszawę, Kraków i Wrocław. Polska edycja HP Campus Roadshow jest elementem ogólnoeuropejskiego programu prowadzonego we współpracy z Microsoft i Intel.

       Jego ideą jest zaprezentowanie najnowszych technologii i sprzętu komputerowego w celu poprawy warunków nauczania, pracy i samego procesu uczenia się.  25 października niezwykły wóz zatrzymał się pod gmachem Politechniki Warszawskiej  budząc duże zainteresowanie nie tylko wśród studentów. We wnętrzu ciężarówki można było obejrzeć prezentacje przygotowane przez specjalistów HP, a także przetestować nowe produkty.  Pokazano całą gamę takich, które firma uznała za szczególnie przydatne dla sektora edukacji: od laptopów, desktopów, notebooków, przez system HP MultiSeat Computing po wydajne stacje robocze. Cześć oferty skierowana jest do studentów, część do ...

  czytaj więcej

redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--