24 luty 2012, piątek
godz. 19:00
Bilety: 40 zł, rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 850 56 56 i online http://www.teatr-zydowski.art.pl/
.


Do napisania „Walizki” autorkę zainspirowała przeczytana w gazecie historia pewnego Francuza. Któregoś dnia Michel Leleu wyszedł z domu i poszedł do muzeum na wystawę poświęconą Zagładzie. Rozpoznał tam walizkę swego ojca, Pierre'a Levi. Była to walizka wypożyczona ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, jedna z trzech zachowanych francuskich walizek. Ten niezwykły przypadek opisały gazety.
Podobna historia powstała już wcześniej w głowie autorki, jednakże odważyła się ją spisać dopiero po tym, gdy otrzymała potwierdzenie ze świata zewnętrznego, że coś takiego mogło wydarzyć się naprawdę.
Michel Leleu w czasie wojny ukrywał się z matką pod zmienionym nazwiskiem w alpejskim regionie Savoie, a ojciec został aresztowany w 1943 r. i wysłany Oświęcimia, gdzie zginął. Syn przetrwał wojnę i pozostał już przy zmienionym nazwisku. Bohater chciał „nie pamiętać”, żyć „normalnie”, zapomnieć. Jednakże odkrycie walizki ojca wywołało wielką zmianę w jego życiu - wrócił do swojego poprzedniego nazwiska i usiłował sprawić, aby walizka została we Francji.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk w ten sposób komentuje swoją sztukę:

„Walizka” to sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej „walizki” nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.
„Walizka” to historia pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości.
Ta sztuka dotyczy też obszaru pamięci społecznej – nie chcemy odkrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień.
„Walizka” jest o wierze w uzdrawiająca moc prawdy.

Reżyseria – Dorota Ignatjew
Scenografia – Rafał Sisicki
Oprawa muzyczna – Teresa Wrońska
Autorka dramatu – Małgorzata Sikorska – Miszczuk

OBSADA:
Andrzej Blumenfeld /Marek Węglarski – Fransua Żako
Joanna Rzączyńska - Żaklin
Ernestyna Winnicka – Zrozpaczona Przewodniczka z Muzeum Zagłady
Piotr Sierecki – Narrator
Jerzy Walczak - Sfrustrowany Bruno – poeta współczesności
Szymon Szurmiej/Henryk Rajfer – Pantofelnik

spektakle:
24, 25 lutego, godz. 19.00
26 lutego, godz. 18.00
17 marca, godz. 19.00
18 marca, godz. 18.00



Podobne wydarzenia:

"Kaczo" B.Schaeffer
O rybaku i złotej rybce w Teatrze Guliwer
"Szałaputki" w Teatrze Baj
"Robinson Crusoe" w Teatrze Lalka
Freddie
Kompania Teatralna Mamro: „Libertyn” w BOK
"Zaliczenie lekcja"
Białołęcka Scena dla Dzieci: „Niespodzianka” z cyklu „W Królestwie Muzyki”
Mąż i żona Aleksandra Fredry - spektakl
"Niunia" spektakl muzyczny Teatru MŁYN



Piaseczno, radomski portal informacyjny, muzyka wrocław, koncerty szczecin, książki recenzje, krakow-info-ogłoszenia, kraków kluby, warszawa ogłoszenia,
to są nasze słowa kluczowe: juwenalia, sylwester, kultura, rozrywka, warszawa, wydarzenia, imprezy, informacje, kulturalne, recenzje, relacje, muzyka, koncert, kino, teatr, koncerty, odczyt, film, dyskusja, muzea, muzeum, kulturalna warszawa
"Szałaputki" w Teatrze Baj | Teatr La M.ort "NASTĘPNI" | Rap Freestyle Session vol. 1 + Bitwa o Luxembourg | YUGOPOLIS 2 W STODOLE!! | METAL NIGHT | "Diabeł w purpurze" na Scenie Prezentacje | Gaba Kulka w Zupełnie Innym Świecie | TWOJA STARA.BAŚŃ - premiera 01.06! | Piknik Literacki dla dzieci. Przystanek Skandynawia | Park Biurowy w Wilanowie w Klubie Sztuka Architektury | SZADZIMY DLA DOBRA PLANETY | Kino Myszki Norki: „Kim chcesz zostać jak dorośniesz?” | NEVER MEANS MAYBE | VIII Zawody Regionalne w Skokach Przez Przeszkody | "Czerwony Kapturek" - bajka muzyczna w Teatrze Rampa | Otwarte warsztaty polskich tańców narodowych | Wykład otwarty: „Cesarski generalissimus Albrecht von Wallenstein“ | Pokaz Filmów Młodej Generacji - Premiera filmu "Maszkarada" | "Aladyn Jr." w Teatrze Roma | PEPSI ROCK BATTLEFIELD 2012 (ETAP I) – The Plants vs. DOT |
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin designby ekumela