Street Komoda

 

 

Pamiętacie biura rzeczy znalezionych, smutne cmentarzyska pokrytych kurzem przedmiotów, o których świat zapomniał? W stolicy Litwy, a dokładnie przy Gedimino 9, stanęła alternatywa dla tych ponurych miejsc, stanowiąca ich całkowite przeciwieństwo.

 

Jeżeli mieszkańcy Wilna do tej pory zastanawiali się, gdzie szukać rzeczy zgubionych, co zrobić ze znalezionymi czy niepotrzebnymi, to znają już odpowiedź na to pytanie. Taką możliwość daje im Street Komoda – projekt piątki studentów z różnych części Europy.

Ewa Ratyńska, Marta Popławska i Lucyna Margańska z Polski, Lina Novik z Białorusi oraz Eduardo Giménez-Cassina Bergareche z Hiszpanii, pod opieką Jekateriny Lavrinec (laimkis.lt) zrealizowali go podczas warsztatu „Lost&Found” w ramach szkoły letniej LitPro „Miasto, język, tożsamość”, przedsięwzięcia European Humanities University.

Komoda, zaprojektowana w myśl idei wielokulturowości i porozumienia ponad podziałami, o czym niech świadczą instrukcje obsługi w 8 językach (litewskim, angielskim, rosyjskim, polskim, białoruskim, niemieckim jidysz i chińskim), cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Wilna jak i turystów. Rotacja przedmiotów jest bardzo duża. Codziennie znajdują w niej schronienie nowe skarby: od książek, notesów, zabawek, przez nieskasowane bilety po zdatne do spożycia smakołyki. Jak widać użytkownicy wykazują się dużą życzliwością i, co ciekawe, chętniej dzielą się niż biorą.

Szuflady komody, pokryte przez artystów sztuki ulicznej kolorowymi grafitti, zaczęły też spontanicznie pełnić funkcję narzędzia komunikacji. Ludzie pozostawiają w nich listy i wiadomości, zarówno dla przyjaciół, jak i nieznajomych. W związku z tym, że pomysł sprawdził się w Wilnie, organizatorzy mają w planach stworzenie europejskiej sieci Komód. Kto wie, może niedługo jedną z alternatywnych tras zwiedzania tej części świata wyznaczy szlak Tour de Komoda?

 

Street Komoda na FB:

http://www.facebook.com/StreetKomoda?ref=hl

O EHU:

http://en.ehu.lt/

 

 

 

 

 

 

 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
EHU Lit Pro street art Street Komoda Wilnoredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--