Azjatycka uczta wraca do Warszawy!


         Właśnie dziś startuje 11-sta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Oznacza to, że kolejny listopad z rzędu w Warszawie stanie pod znakiem azjatyckiej sinusoidy wrażeń. Widzowie będą mogli podziwiać filmy zarówno odznaczające się niecodziennym humorem, jak i poziomem grozy nieobecnym w europejskich produkcjach. Seanse będą odbywały się od 15. do 22. listopada w dwóch warszawskich kinach: Muranowie i Kinotece.

              Na film otwarcia został wybrany „Nadejdzie nasz czas” autorstwa Ann Hui. Reżyserka znana polskiej publiczności ze „Złotych czasów”, wraca do stolicy ze swoją nową produkcją. Użyta w niej poetyka przypomina poprzednie dzieła Hui. Odznacza się  wielowątkowością znajdującą swoje centrum w okupowanym przez Japończyków Hongkongu, gdzie główna bohaterka Fang dołącza do struktur ruchu oporu. Zamknięcie festiwalu zostanie okraszone za to projekcją „Hema Hema” Khyentse Norbu. To bez wątpienia bardzo mistyczny tytuł odkrywający tajemnice medytacji prowadzące do poznania przez człowieka mrocznych sfer swojej świadomości.

         Jak co roku główną kategorię stanowi „Nowe Kino Azji”, w której widzowie ze stolicy będą mogli podziwiać najnowsze produkcje rodem z azjatyckich krajów. Nowością, która z góry zasługuje na określenie jej strzałem w dziesiątkę, jest sekcja „Asian Cinerama”. W jej harmonogramie znajduje się sześć tytułów docenionych już przez azjatyckich widzów i krytyków. Natomiast tegoroczna mini-retrospektywa zostanie poświęcona autorce filmu otwarcia – Ann Hui.

Więcej informacji o repertuarze festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących znajdziecie na stronie internetowej www.piecsmakow.pl .

Kulturalnie.waw.pl zaprasza na wszystkie wydarzenia w ramach 11. FF Pięć Smaków!

 

 Adam Berlik


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--